Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Dişlerin içerisinde dişin beslenme, savunma, hissetme gibi foksiyonlarından sorumlu, bağ dokusundan oluşan bir doku bulunur. Bu dokuya “pulpa” denir ve pulpa dokusu dişin ağız içerisinde görünen kuron kısmından kök ucuna kadar bir kanal boyunca uzanır.

Pulpave dişi çevreleyen periapikal doku hastalıklarını inceleyen bilim dalına “endodonti” denir. Diş hekimliği eğitiminin üstüne endodonti alanında doktora ya da uzmanlık yapmış diş hekimlerine “endodontist/endodonti uzmanı” denir.

Dişlerdeki çürükler zamanında tedavi edilmezse ağız ortamındaki bakteriler diş içerisinde bulunan mikro tüneller içerisinde ilerleyerek pulpa dokusuna kadar ulaşabilir, pulpa dokusunda enfeksiyon oluşturabilir. Ve zamanla pulpa dokusunun canlılığını yitirmesine neden olabilir. Eğer pulpa dokusuna ulaşan bakteriler zamanında temizlenmezse bu durumda dişi çevreleyen kemiğe yayılım gösterebilir. İlgili dişin kök ucunda granülom denilen kist benzeri lezyonlar oluşturabilirler.  Bununla birlikte travma gibi nedenlerle sağlam bir dişin de pulpa dokusu hasara uğrayabilir. Böyle durumlarda dişi kurtarmak amacıyla canlılığını kaybetmiş pulpa dokusu, bakteriler ve ölü hücrelerin temizlenmesi, kök kanal boşluğunun özel aletlerle mekanik olarak şekillendirilmesi, dezenfeksiyon amacıyla çeşitli solüsyonlarla yıkanması ve çeşitli biyomateryallerle sızdırmaz olarak doldurulması işlemine “kanal tedavisi” denir.

Genel diş hekimleri aldıkları eğitim sonucu kanal tedavisi yapacak yetiye sahiptirler ancak bazı komplikasyonlu durumlarda hastayı bir endodonti uzmanına yönlendirebilirler. Diş hekimi/endodonti uzmanı ilgili dişte kendiliğinden başlayan ve ağrı kesici alınmış olmasına rağmen devam eden ağrı, gece uykudan uyandıracak şiddette ağrı, soğuk veya sıcak bir uyaran veya ilgili dişe temas sonucu başlayan ancak uzun süre devam eden ağrı, ilgili dişin iltihaplanması ve çevredeki lenf bezlerinde şişlik oluşması, ilgili dişin travma sonucu renk değiştirmesi gibi nedenlerle kanal tedavisi uygulamaya karar verir. Hastanın böyle bir şikayeti varsa hiç zaman kaybetmeden diş hekimi/endodonti uzmanına başvurmalıdır.

Nasıl Yapılır ?

Kanal tedavisi lokal anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Tedavi yapılan dişin iltihabi durumuna göre bir veya birden çok seansta tamamlanabilir. Kanal tedavisi işleminde kök kanalı içerisindeki bağ dokusu, bakteriler ve ölü hücreler temizlendiği için tedaviden sonra bir yara iyileşme süreci söz konusudur. Bu nedenle tedaviden sonraki günlerde tedavi gören dişin üzerine basıldığında ağrı oluşabilir. Bu süreç 2 gün ile 3 hafta arasında değişebilir. Ağrının şiddetine göre ağrı kesici kullanmak gerekebilir. Bazı durumlarda ağrıyla beraber şişlik, ateş, halsizlik görülebilir, böyle durumlarda hekim gerekli görürse antibiyotik kullanmak gerekebilir. Kanal tedavisinin başarı oranının çeşitli çalışmalarda %50-95 aralığında değiştiği belirtilmiştir.

Başarıyı etkileyen faktörlerin en önemlileri ilgili dişinanatomik yapısı, hekimin bilgi, beceri ve tecrübesi, tedavide kullanılan malzeme kalitesi ve sızdırmaz üst restorasyondur. Başarılı bir kanal tedavisini takiben yapılacak olan sızdırmaz bir dolgu veya kaplama ilgili dişin uzun yıllar ağız içerisinde fonksiyon görmesini sağlar. Kanal tedavili bir dişin fonksiyon açısından normal bir dişten farkı yoktur. Ancak kanal tedavisini takiben yapılan dolgu veya kaplama yeterli sızdırmazlığa sahip değilse uzun dönemde bakteriler tekrar kök kanalına ulaşabilirler ve kanal tedavisinin başarısız olmasına neden olabilirler. Kanal tedavisi tekrarlanabilir bir işlemdir ve başarısızlık ile sonuçlanmış durumlarda ilk tedavi seçeneği dişin çekilmesi değil, kanal tedavisinin yenilenmesi olmalıdır.

Kanal Tedavisi Google’da ara

Bir cevap yazın

Başa dön
tr_TRTurkish