Genel Bakım

Genel Bakım nedir?

Perla Ağız ve Diş Sağlığı Polikliğinde total ağız hijyeni bakımı; Oral hijyen eğitimi, fluor uygulaması, dil temizliği gibi ağız içini kapsayan tüm işlemlerin birlikte yapıldığı bir tedavidir.

Total bakım ne gibi uygulamaları içerir?

İşleme başlamadan önce bir takım uygulamalar yapılır. Örneğin; Dudak çevresi işlemler sırasında kurumaması için nemlendirilir. Ardından önce rutinde kullanılan ultrasonik temizleyici ile diş taşları temizlenir. Air-flow denilen diş temizleme tozu ile diş araları ve renklenmeler temizlenir.

  • Bu işlemlerden sonra işleme özel bir macun ve bir fırça ile diş yüzeyleri parlatılır.
  • Bakteri birikiminin çok fazla olduğu dil yüzeyi dikkatlice temizlenir.
  • Hem kontrol hem eğitim amaçlı tüm diş aralarına mutlaka diş ipi uygulanır.
  • Son işlem olarak da fluor jeli uygulaması ile dişin minesi güçlendirilir ve hastaya nasıl bakım yapacağı öğretilir.

Tüm işlemler ne kadar sürer?

Bu işlemler ortalama 30-45 dk arasında sürer. Fakat diş taşı birikiminin fazla olduğu ve özellikle diş eti altında çalışma gereken durumlarda ikinci bir seans uygulanabilir. Tüm tedavilerden sonra ise hasta bir de kontrol seansı için çağırılır.

Hangi aralıklar ile yaptırmam gerekir?

Dişlerin yerleşimi, tükürük içeriği, fırçalama ve beslenme alışkanlıklarına göre plak birikimi ve taş oluşumu kişiden kişiye alışkanlıklar eşliğinde değişkenlik gösterir. 6 aylık hekim kontrollerinde gerekli görüldükçe yapılmalıdır.

Kanama ve ağız kokusunu ortadan kaldırır mı?

Sistemik bir hastalığa bağlı olmadıkça, genel bakım ile diş eti problemi kaynaklı kanama ve ağız kokularını tamamen ortadan kaldırmak, mümkündür.

Dil temizliği neden ve nasıl yapılır?

Dil bakteri birikimi için mükemmel bir yüzeydir. Genel olarak da kişiler tarafından temizlenmesi ihmal edilen yerdir. Klinikte özel fırçalarımız ve düşük devir dönme hareketi ile dil 15sn kadar fırçalanır. Bu sayede ciddi bir bakteri temizliği gerçekleşir. Hastalarda bir rahatsızlık hissine yol açmaz tersine bu bölgenin de temizlenmesi konusunda bir farkındalık yaratır.

Genel Diş Bakımı Google’da Ara

Başa dön
tr_TRTurkish