Uzm. Dr. İbrahim Alkan

Protez Uzmanı İbrahim Alkan

1973 Antalya doğumlu Protez Uzmanı İbrahim Alkan , lise eğitimini Gaziantep Fen Lisesi’nde tamamladı. 1997 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği (ing) Fakültesi’ni başarı ile tamamlayan ALKAN, aynı yıl Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı’nda doktora programına başlamış, implant üstü ve estetik protezler üzerine çalışmalarına devam etmiş ve 2002 yılında Protez Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlamıştır.

2003-2004 yılları arasında Erzurum Maraşal Çakmak Asker Hastanesi’nde ve 2004-2015 yılları arasında İstanbul Bayındır Hastanesi Diş Poliklinikleri Fenerbahçe Kliniği’nde protez uzmanı olarak çalıştı. Antalya’ya yerleşen Alkan, 2016 yılında Perla Ağız Diş Polikliniği’nde çalışmaya başladı.

Diş Protezi Nedir ?

Diş protezleri, diş eksikliklerinin tedavisi için hazırlanan yapay dişlerdir. Diş protezlerinin yapım amacı diş eksikliği nedeniyle kaybolan fonksiyonun yeniden kazanılması, bozulan konuşmanın düzeltilmesi ve estetik görünümün sağlanmasıdır. Protezler sabit (kaplama ve köprüler) ya da hareketli (takılıp çıkarılabilen damaklar) dizaynda hazırlanabilirler. Protezlerin sabit veya hareketli dizaynda hazırlanmasına karar verilirken, ağızda kalan diş sayısı, bu dişlerin ağız içinde bulunduğu yerler ve dişlerin dayanıklılıkları diş hekimi tarafından incelenir.

  • Geleneksel Tam Protez
    Geleneksel tam protez, tam dişsizlik durumlarında veya ağzınızda kalan tüm dişler çekildikten ve dokular iyileştikten sonra ağzınıza yerleştirilir. İyileşme aylar sürebileceğinden, bu süre zarfında ağzınızda hiç diş olmaz.
  • Immediate Full Denture
    An immediate full denture is inserted immediately after the remaining teeth are removed. (Your dentist takes measurements and makes models of your jaw during a prior visit.) While immediate dentures offer the benefit of never having to be without your teeth, they must be relined several months after being inserted. The reason is that the bone supporting the teeth reshapes as it heals, causing the denture to become loose.
  • Bölümlü Protez
    Bölümlü proteze takılan metal bir tırnak ile doğal dişlerinize yerleştirilir. Bazı doğal dişlerinizin üzerinekuronlar yerleştirilerek, protez sabitlenir. Bölümlü protezler, takılıp çıkarılabilme özelliklerinden dolayıköprülere alternatif olarak kullanılırlar.

Protez Uzmanı İbrahim Alkan Google’da Ara

Başa dön
tr_TRTurkish