Uzm. Dr. Eldar Aydınlı

Ortodontist Eldar Aydınlı

Ortodontist Eldar Aydınlı

1977 Özbekistan Fergana şehri doğumlu olan Ortodontist Eldar Aydınlı ilk ve Orta öğrenimini 9 no’lu A.S. Puşkin Ortaokulu’nda tamamlamıştır.

1989 yılında Azerbaycan’a taşınmıştır. Lise öğrenimini burada Gencevi şehrinde 11 no’lu Nizami Gencevi Lisesi’nde tamamlamıştır. 1994 yılında Azerbaycan Tıp Üniversitesi Stomatoloji Bölümünü kazanarak üniversite hayatına başlamış ve 1999 yılında bitirmiştir.

Daha sonra ailece Türkiye’ye taşınmış ve eğitimine burada devam etmiştir. 2000 yılında TÖMER Ankara Üniversite Samsun Şubesi’nde dil eğitimini tamamladıktan sonra 2001 yılında Ege Üniversitesi Sağlık bilimleri Enstitüsü Ortodonti Anabilim Dalı’nda doktorasına başlamış ve 2008 yılında tamamlamıştır. Şu anda halen Özel Perla Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde Ortodonti Uzmanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

ORTODONTİK TEDAVİ NASIL OLUR?

Ortodonti, malokluzyonlara (düzensiz ve kötü kapanış) ve diğer kozmetik sorunlara çözüm sunan teknolojik olarak gelişmiş bir alandır. Ortodontist genel olarak görsel muayeneyi, panoramik x-ışınlarını ve çalışma modellerini (ısırma gösterimleri) gerçekleştirerek, uyumsuzluğun kesin nedenini değerlendirir. Bir tanı yapıldığında, çeşitli ortodontik tedavi seçenekleri mevcuttur.

İşte en yaygın tedavilerin bazılarına genel bakış:

Başlangıç tedavisi: Tedavi genellikle yetişkin dişler tam olarak geliştiğinde, yani; çocuk yaklaşık 12 veya 13 yaşına gelene kadar başlamaz. Bazı durumlarda, diş problemleri önceden fark edilmemişse, tedavi birkaç yıl sonra başlayabilir.

Yarık dudağı ve damağı olan çocuklara, yetişkin dişleri tamamen gelişmeden önce ortodontik tedavi gerektirebilir.

Herhangi bir ortodontik çalışmanın başlayabilmesi için iyi bir ağız hijyeni gereklidir. Cihazlar dişlere yerleştirildiğinde, yiyecek parçalarının sıkışması daha olasıdır; Tedavi devam ederken hastanın diş çürümelerini önlemek için çok daha dikkatli ve daha sık fırçalanması gerekir.

İyi ağız hijyeni standartlarına ulaşmamış olan hastalar, tedavi başladıktan sonra diş çürümesinden muzdariptir.

Teşhisin değerlendirilmesi: Ortodontist hastanın dişlerinin durumunu değerlendirecek ve tedavi olmaksızın nasıl gelişebilecekleri konusunda bir tahminde bulunacaktır. Ve aşağıdaki tanısal prosedürler gerçekleştirilecektir:

– Tam tıbbi ve diş sağlığı geçmişi
– Klinik muayene
– Diş ve çene röntgeni
– Dişlerin alçı modelleri

Değerlendirmenin yapılmasının ardından ortodontist bir tedavi planına karar verecektir.

ORTODONTİK ALETLER

İki tip ortodontik cihaz vardır: sabit ve çıkarılabilir olanlar.

– Sabit diş telleri: Her dişe yapıştırılmış ve tellerle bağlanan braketlerden oluşan çıkarılabilir bir destek.

Diş apseleri nasıl tedavi edilir

Diş kökünde oluşan apseler için genellikle kanal tedavisi uygulanır. Her diş hekimi diş kanal tedavisi yapabilmektedir. Fakat bu işin uzmanı olan endodontistler diş kanal tedavisini yapmaktadırlar. Bazı durumlarda yanlızca kanal tedavileride yeterli olmamaktadır. Çok ilerleyen vakalarda cerrahi bir işlem gerekebilir. Dt. Ahmet Ünal diş apselerinin tedavisi hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Google’da Ara

Başa dön
tr_TRTurkish