Hamilelik

Hamilelikte Diş Hekimliği , Hamilelik planlanırken nasıl öncesinde bazı testler yaptırılıp vücut hamileliğe hazırlanıyorsa, aynı şekilde diş hekimine de başvurularak dişlere gereken tedavi yapılmalı. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığını korumak adına hamilelik öncesi diş bakımı çok önemlidir.

Hamilelik öncesi, detaylı bir muayene sonrası, gerekiyorsa röntgen ile espitlerimizi yapar, hastamızı ideal ağız hijyeni ile hamileliğe hazırlarız. Mevcut diş eti hastalıklarını ve çürükleri tespit edip, hamilelik süresince problem çıkarabileceği düşünülen tüm dişlerin tedavilerini yaparız. Olası 20 yaş dişlerinin çekimini öneririz. Bu dönemde neler yapılıp neler yapılmaması gerektiğini hastalarımıza detaylarıyla anlatır ve eğer gerekli görürse önleyici ve koruyucu hekimlik dediğimiz diş taşı temizliği, fissur örtücü uygulamalarını gerçekleştiririz.

Hamilelik esnasında diş tedavisi için en uygun zamanlar hangi aylardır? Neden?

Hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun dönem İkinci üç aylık dönemdir.

Çünkü gebeliğin ilk üç ayında bebeğin organları oluşmaktadır. Bu dönemde ağız içerisinde oluşan bir bakteri bebeğin organ gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir, gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Üçüncü üç aylık dönemde ise bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum zamanı yaklaşmıştır. Anne koltuğa rahat oturamaz ve aşırı stres erken doğuma neden olabilir. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmez.

Hamilelikte diş röntgeni çektirmenin bir zararı var mıdır?

Hamilelik döneminde tedavi için eğer çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film alınabilir. Her ne kadar diş hekimliğinde röntgenlere verilen radyasyon miktarı çok az ve ayrıca karın bölgesinede çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir. Yine de hamileliğin ilk üç ayı içinde film çekilmesinden kaçınmak gerekir.

Hamilelikte diş tedavisi için anestezi yapılabilir mi?

Özel anestezik solüsyonlarla anestezi uygulanıp ağrı engellenerek her türlü tedavi yapılabilir.

Hamilelikte Diş Hekimliği Google’da Ara