Antalya Pedodonti

Kliniğimizde, 0-15 yaşlarındaki tüm çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgili işlemleri yapılmaktadır. Koruyucu diş hekimliğinin yanı sıra kliniğimizde çocuklara yönelik tüm tedavi işlemleri uygulanmaktadır.

Çocuklar doktor ve özellikle diş hekimine gitmekten korkarlar. Onlara anlatılan hikayeler, doktor ve iğneyle korkutma, tehdit etme sonucu zaten var olan endişeleri korkuya dönüşmektedir. Günümüzde kullanılan birçok yöntem bu korkuların geçmişte kalmasını sağlıyor. Teknolojinin gelişmesiyle üretilen yeni alet ve malzemeler tedavi sırasında hissedilen ağrı ve rahatsızlığı çok aza indirmektedir. Diş hekimine gelen çocuklar memnun ve korkusuz ayrılarak bir sonraki seansına isteyerek ve korkmadan gelebiliyorlar.

Pedodontist Dr Zeynep Başak Yılmaz

1979 Ordu doğumlu olan Dr. Zeynep Başak Yılmaz, orta ve lise eğitimini Ordu Anadolu lisesinde tamamlamıştır. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne başlamış ve 2003 yılında mezun olmuştur. 2 yıl özel bir sağlık kuruluşunda çalışmasının ardından 2005 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği

Fakültesi’nde Pedodonti bölümünde uzmanlık eğitimine başlamıştır. 2010 yılında doktora tezini vererek uzmanlık eğitimini yüksek başarıyla tamamlamıştır. Ardından 1 yıl süreyle Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra Antalya’ya yerleşerek Perla Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde çalışmaya başlamıştır. Türk Pedodonti Derneği üyesi olan Zeynep Başak Yılmaz’ın çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yine çeşitli uluslararası ve ulusal kongrelerde sözlü ve poster sunumları bulunmaktadır.

Sizler için hazırladığımız özel www.perlacocuk.com adresini ziyaret ediniz

Pedodonti Nedir? Pedodontist Kime Denir? Antalya Pedodonti

Çocuk

Pedodontidiş hekimliğinin çocuk ağız ve diş sağlığıyla ilgili uzmanlık dalıdır. Pedodontist ise 5 senelik diş hekimliği üniversite eğitimini tamamladıktan sonra en az 4 yıl süren çocuk ağız ve diş sağlığı dalında uzmanlık programını bitiren uzman diş hekimine verilen ünvandır.

Pedodontist, bebeklikten ergenlik dönemine kadar çocukların dişlerde ve ağızda oluşan problemlerin çözülmesi ve engellenmesiyle ilgilenmektedir. Bunun yanı sıra pedodontistler, hangi yaşta olursa olsun engelli bireylerin diş tedavilerini de gerekirse derin sedasyon veya genel anestezi altında uygularlar.

Pedodontinin ilgilendiği konular iki ana başlık altında toplanır:
Çocuk ağız ve diş sağlığında oluşan problemlerin tedavisi

  • Süt ve daimi dişlerdeki çürüklerin tedavisi, fazla madde kaybının olduğu durumlarda kron kaplamaları,
  • Süt ve daimi dişlerde kanal tedavisi,
  • Diş çekimi,
  • Dişlerde düşme ve kazalar gibi travma sonucu meydana gelen kırıkların tedavisi,
  • Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesi.

Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığında şu önlemleri titizlikle uygulamanız gerekir

·         Bebeğinizi emzirerek uyutmayınız.

·         Dişlerini ıslak bir  bezle temizledikten sonra uyutunuz.

·         Bebeğinizi şekerli, ballı süt karışımı ile dolu bir biberonla kesinlikle uyutmayınız.

·         Bebeğinizi, biberondaki mamayı bitirmeye zorlamayınız. Bu yaklaşım, çocuğun kusmasına yol açabilir.

·         Biberonla besleme söz konusu ise sıcaklığını kontrol etmek gerekçesi ile biberonu kendi ağzınıza sokmayınız

·         Çocuklar için oldukça yararlı olan meyve suları biberona doldurularak sürekli verildiğinde  diş çürüklerine yol açabilmektedir

·         Çocuk 1 yaşına geldiğinde, emzirme ve biberon kullanımını terk ediniz ve sıvı gıdaları bardakla içmeye alıştırınız.

·         Çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyiniz. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olunuz.