Periodontoloji

PERİONDOTOLOJİ5

Periodontoloji diş çevre dokularının incelendiği; dişeti, diş çevresi kemik, implant çevresi dişeti ve kemik dokularda oluşan problemlerde başvurulan diş hekimliği anabilim dalıdır.

Sağlıklı diş eti açık pembe renkte, portakal kabuğu görünümünde ödemsiz ve kanamasızdır. Diş eti kanaması diş eti dokusunun enfeksiyona uğradığının göstergesidir.

PERİONDOTOLOJİ 2Dişeti çekilmesi dişin destek dokularından olan diş çevresindeki kemikte de hasar olduğunu gösterir. Diş eti dokuları yan yana olan dişlerde birbirini takip eder. Eğer diş eti çekilmesi var ise birbirini takip etmeyen çeşitli dişeti sınırları görülebilir. Diş eti çekilmesi tedavileri cerrahi tedavilerdir. Hastanın kendi yumuşak dokuları kullanılarak restore edilir.

Sigara dişeti dokuları için çok zararlıdır. Doku yapısını kıvam, renk, şekil, dişeti hastalığı oluşma potansiyeli, iyileşme potansiyeli, dişeti hastalığının hızı ve oluşabilecek hasar düzeyi açısından negatif yönde etkiler.

Dişlerimizi temizlerken yapılan hatalar

PERİONDOTOLOJİ4Günlük olarak birçok yiyecek ve içecek tüketiriz. Böylece dişlerimizin iç dış ön arka iki diş arası tüm yüzeylerinin kirlenir.

Ağız ve diş sağlığının korunması için temizlik alışkanlığının düzenli olması ve doğru alışkanlıklarla uygulanması önemlidir.

PERİONDOTOLOJİ 3Her birimiz için farklı temizlik araçları ihtiyaç olabilir. Bakım alışkanlıklarının diş eti hastalıkları uzmanı gözetiminde olması tavsiye edilir.