Çocuklarda Ortodonti

ortodont, ortodontik-tedavi-yasi jpg

Dişlerde ve baş boyun bölgesi iskeletsel yapısında oluşan ortodontik ve ortopedik sorunların teşhisi, önlenmesi, durdurulması ve tedavisiyle ilgilenen diş hekimliğinin uzmanlık dalıdır. Erken yaşlarda görülmeye başlanan bu problemler; estetik problemlerin yanı sıra konuşma, çiğneme fonksiyonlarında da bozukluklara yol açarak bireyin hayatını oldukça olumsuz yönde etkilemektedir.

Ortodontik tedavi; yalnızca çapraşık dişlerin düzeltilmesi şeklinde bilinse de, iskeletsel düzensizlik ve anomaliler, bebeklerde dudak damak yarıkları, erişkinlerde uyku apnesi (OSAS) gibi pek çok rahatsızlıkta ortodonti uzmanının rolü önemlidir.

ortodont, ortodonti 1 jpg

Dişlerde ve iskeletsel yapıda oluşan ortodontik bozuklukların tedavisinde hastanın durumuna göre sabit ya da hareketli apareyler kullanılmaktadır. Günümüzde kullanılan braketler, gelişen teknoloji sayesinde daha hafif ve daha az metal içermektedir.

Çocukları motive amacıyla çeşitli renklerde braketler ve lastikler kullanılabilinirken yetişkinler için şeffaf olarak üretilmiş apareyler de bulunmaktadır.