İlk Diş Zamanı

Diş-Çıkarma-BelirtileriYeni diş çıkaran bebek hangi belirtileri gösterir?

Süt dişlerinin çıkması esnasında, bu bölgede kızarıklık, ağrı hassasiyet, kaşıntı, uykusuzluk, tükürük salgısında artış, ısırma isteği, iştahsızlık ve ateş görülebilir.

Diş çıkaran her bebek aynı belirtilerle mi gösterir?

Hayır. Bazı bebekler bu belirtileri hafif belki de daha şiddetli geçirebilir. Bazı bebekler ise hiç belirti göstermez.

Diş çıkartmaya başlayan bebek doktora gitmeli midir?

Bu dönemde bahsedilen belirtiler şiddetli ise ve bir kaç günden daha uzun sürmüş ise bebeğin beslenmesini etkiliyor ise bir pedodontist muayenesinden geçmesinde fayda vardır.

Yeni çıkan dişler nasıl temizlenmelidir?

İlkinden, sonuncusuna kadar çıkan her diş değerlidir ve mutlaka temizliğinin sağlanması gerekmektedir. Bu yüzden, dişler ilk sürdüğü andan itibaren temizliği sağlanmalıdır.

İlk diş çıkmaya başladığı andan itibaren 6-8 aylık bebeklerde ıslak bir tülbent veya

Islak gazlı bez kullanılarak temizlenmeye başlanmalıdır. Süt dişlerinden azı dişinin çıkması ile birlikte ise yaklaşık 2.5 – 3 yaşları civarından diş fırçası kullanımına başlanması gerekmektedir.

İlk diş çıkartan bebeklerde nelere dikkat etmek gerekir?

İlk diş çıkartan bebeklerde, her çıkan dişin çok kıymetli olduğu bilinmelidir. Ağız içi hijyenine ise çok dikkat edilmelidir. Dişler çıkmaya başladıktan sonra 3 yaşından önce macunsuz bir şekilde dişler fırçalanmaya başlanmalıdır. Mümkünse anne-baba yardımı ile bu süreç başlamalıdır. 3 yaşından sonra ise çocuklarda tükürme refleksinin gelişmesi ile beraber macun kulanılarak diş temizliğine devam edilmelidir.

Not: Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.