Uzm. Dr. Telman İskender

Protez Uzmanı Telman İskender

Protez Uzmanı Telman İskender

1989 Özbekistan doğumlu olan Protez Uzmanı Telman İskender, ilk, orta ve lise eğitimini Rusya’da tamamlamıştır. 2006 yılında Türkiye’ye taşınmış ve TÖMER Ankara Üniversitesi Kayseri şubesinde bir yıllık dil eğitimi almıştır. 2007 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne başlamış ve 2013 yılında mezun olmuştur.


2013-2015 yılları arasında Özel Perla Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde çalıştıktan sonra, 2015 DUS (Diş Hekimliği Uzmanlık) sınavına girmiş ve Akdeniz Üniversitesi Protetik Diş Tedavisi (Protez) Bölümünde uzmanlık eğitimine başlamıştır. 2019 yılında uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlamış ve ardından Özel Perla Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde Protez Uzmanı olarak hastalarına hizmet vermeye başlamıştır.

Oral İmplantoloji, Güncel Protetik Tedavi Protokolleri ve Gülüş Tasarımı konulu pek çok kongre, kurs ve sempozyuma katılan Uzm.Dt. Telman İSKENDER ayrıca ITI (International Team For Implantology – Uluslararası İmplantoloji Derneği) ve TDB (Türk Dişhekimleri Birliği) üyesidir.

Diş Protezi Nedir ?

Diş protezleri, diş eksikliklerinin tedavisi için hazırlanan yapay dişlerdir. Diş protezlerinin yapım amacı diş eksikliği nedeniyle kaybolan fonksiyonun yeniden kazanılması, bozulan konuşmanın düzeltilmesi ve estetik görünümün sağlanmasıdır. Protezler sabit (kaplama ve köprüler) ya da hareketli (takılıp çıkarılabilen damaklar) dizaynda hazırlanabilirler. Protezlerin sabit veya hareketli dizaynda hazırlanmasına karar verilirken, ağızda kalan diş sayısı, bu dişlerin ağız içinde bulunduğu yerler ve dişlerin dayanıklılıkları diş hekimi tarafından incelenir.

  • Geleneksel Tam Protez
    Geleneksel tam protez, tam dişsizlik durumlarında veya ağzınızda kalan tüm dişler çekildikten ve dokular iyileştikten sonra ağzınıza yerleştirilir. İyileşme aylar sürebileceğinden, bu süre zarfında ağzınızda hiç diş olmaz.
  • Immediate Full Denture
    An immediate full denture is inserted immediately after the remaining teeth are removed. (Your dentist takes measurements and makes models of your jaw during a prior visit.) While immediate dentures offer the benefit of never having to be without your teeth, they must be relined several months after being inserted. The reason is that the bone supporting the teeth reshapes as it heals, causing the denture to become loose.
  • Bölümlü Protez
    Bölümlü proteze takılan metal bir tırnak ile doğal dişlerinize yerleştirilir. Bazı doğal dişlerinizin üzerinekuronlar yerleştirilerek, protez sabitlenir. Bölümlü protezler, takılıp çıkarılabilme özelliklerinden dolayıköprülere alternatif olarak kullanılırlar.

Protez Uzmanı Telman İskender Google’da Ara

Başa dön
tr_TRTurkish