Florür Vernik Uygulaması Nedir?

florur vernik uygulamasıKoruyucu ağız ve diş sağlığı tedavileri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Bu uygulama ile dişin çürüğe dayanıklı hale getirilmesi sağlanır. Böylece çürük oluşumu önlenir. Florür kullanımının çürüklerin oluşumunu önlediği klinik çalışmalarca kanıtlanmıştır.

Yüksek çürük grubunda yer alıyorsanız eğer yılda iki defa yaptırabilir ve diş çürüklerini etkin şekilde önleyebilirsiniz.

Florür Vernik Uygulaması Nedir?

Çürük oluşumunu önlemede Florür Vernik uygulaması oldukça etkin bir yöntemdir. Ayrıca hiçbir hiç bir zararı olmadığı gibi oldukça güvenli bir uygulamadır. Diş yüzeyine sürülerek, tükürük ile temas etmesinin ardından kuruyup sertleştiğinden yutulum ve toksisite riski yok denecek kadar az olan bir uygulamadır. Bu yüzden de 6 yaş altı çocukların güven ile kullanabileceği bir uygulamadır.

Florür Vernik Kimlere Uygulanır?

Florür vernik uygulaması bebeklik çağıda dahil olmak üzere güvenle dişlere yapılan bir uygulamadır. Florür Vernik Uygulaması çürük riski olan çocuklarda kullanılır. Özellikle biberon çürüklerinden oldukça etkilidir. Fissür çürüklerinden, açığa çıkmış diş köklerinde, ortodonti uygulamalarında, ikincil çürüklerde, başlangıç çürüğü dediğimiz beyaz lezyonlu olduğu durumlarda olan dişlere uygulanır.

Florür Vernik Uygulaması Dişlere Nasıl Uygulanır?

Tek kullanımlık olan fırçalar yardımı ile florür vernik çok ince bir tabak halinde diş yüzeylerine sürülerek uygulanır. Pamuk rulo ile tükürük sağlanır ve diş yüzeyi hafif nemli tutulur. Uygulamanın ardından bazen dişin yüzeyinde sarı bir renk oluşumu gözlenir, fakat diş daha sonra kendi rengine döner.

Uygulamadan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Florür vernik uygulamasının yapılmasından sonra en az 2 saat hiçbir şey içilip, yenmemesi gerekmektedir.

Uygulamanın yapıldığı gün kişi dişlerini fırçalamamalıdır. Ertesi günden itibaren düzenli fırçalamaya devam edilmelidir.

Not: Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.