Pedodontist Çocuk Diş Sağlığı Dr Dt Zeynep Yılmaz

1979 Ordu doğumlu olan Dr Dt Zeynep B Yılmaz , orta ve lise eğitimini Ordu Anadolu lisesinde tamamlamıştır. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ne başlamış ve 2003 yılında mezun olmuştur.

2 yıl özel bir sağlık kuruluşunda çalışmasının ardından 2005 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde Pedodonti bölümünde uzmanlık eğitimine başlamıştır. 2010 yılında doktora tezini vererek uzmanlık eğitimini yüksek başarıyla tamamlamıştır.

Ardından 1 yıl süreyle Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra Antalya’ya yerleşerek Perla Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde çalışmaya başlamıştır.

Türk Pedodonti Derneği üyesi olan Zeynep Başak Yılmaz’ın çeşitli uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış birçok makalesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yine çeşitli uluslararası ve ulusal kongrelerde sözlü ve poster sunumları bulunmaktadır.

Pedodontidiş hekimliğinin çocuk ağız ve diş sağlığıyla ilgili uzmanlık dalıdır. Pedodontist ise 5 senelik diş hekimliği üniversite eğitimini tamamladıktan sonra en az 4 yıl süren çocuk ağız ve diş sağlığı dalında uzmanlık programını bitiren uzman diş hekimine verilen ünvandır.

Pedodontist, bebeklikten ergenlik dönemine kadar çocukların dişlerde ve ağızda oluşan problemlerin çözülmesi ve engellenmesiyle ilgilenmektedir. Bunun yanı sıra pedodontistler, hangi yaşta olursa olsun engelli bireylerin diş tedavilerini de gerekirse derin sedasyon veya genel anestezi altında uygularlar.

Pedodontinin ilgilendiği konular iki ana başlık altında toplanır:
Çocuk ağız ve diş sağlığında oluşan problemlerin tedavisi

  • Süt ve daimi dişlerdeki çürüklerin tedavisi, fazla madde kaybının olduğu durumlarda kron kaplamaları,
  • Süt ve daimi dişlerde kanal tedavisi,
  • Diş çekimi,
  • Dişlerde düşme ve kazalar gibi travma sonucu meydana gelen kırıkların tedavisi,
  • Dişlerde oluşan renklenmelerin giderilmesi.

Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığında şu önlemleri titizlikle uygulamanız gerekir

·         Bebeğinizi emzirerek uyutmayınız.

·         Dişlerini ıslak bir  bezle temizledikten sonra uyutunuz.

·         Bebeğinizi şekerli, ballı süt karışımı ile dolu bir biberonla kesinlikle uyutmayınız.

·         Bebeğinizi, biberondaki mamayı bitirmeye zorlamayınız. Bu yaklaşım, çocuğun kusmasına yol açabilir.

·         Biberonla besleme söz konusu ise sıcaklığını kontrol etmek gerekçesi ile biberonu kendi ağzınıza sokmayınız

·         Çocuklar için oldukça yararlı olan meyve suları biberona doldurularak sürekli verildiğinde  diş çürüklerine yol açabilmektedir

·         Çocuk 1 yaşına geldiğinde, emzirme ve biberon kullanımını terk ediniz ve sıvı gıdaları bardakla içmeye alıştırınız.

·         Çocuğunuzun dişlerini sadece diş fırçasıyla temizleyiniz. Süt dişlerinin tümü sürene kadar (2,5-3 yaş) ağız bakımında ona yardımcı olunuz.

Google’da Ara