Diş Teli Lastikleri

Diş Teli LastikleriDiş Teli Lastiği Nedir?

Diş teli (ortodontik) tedavi esnasında dişlerin istediğimiz yöne hareket etmesine neden olan yardımcılardır.

Genellikle diş teli (ortodontik) tedavinin son aşamalarında dişler arasındaki ilişkileri düzeltmek amacıyla kullanılır.

Diş Teli Lastiğin Çeşitleri?

Boyutlarına ve kulanım alanlarına göre çeşitleri vardır. Uygulanacak olan mesafeye ve dişlere yaptırılmak istenen harekete göre farklı çaplarda ve kalınlıklarda kullanılabilirler.

Diş Teli Lastiği Nasıl Kullanılmalıdır?

Tedavinin ideal bir şekilde tamamlanması diş lastiklerinin ortodontistin söylediği şekilde ve sürede takılması çok mühimdir.

Kullanılan malzeme de kişiye göre değişkenlik kazanmaktadır. Diş lastiklerinin yararlı olabilmesi için de yemek zamanı dışında asla çıkarılmaması gerekmektedir.

Doktorun belirlediği süre zarfında kullanılmalıdır. Böylece istenen diş hareketi meydana gelebilir.

İstenilen zaman dilimi boyunca kullanılmaması diş teli (ortodontik) tedavi süresinin uzamasına neden olur. Yapılarından dolayı lastiklerde gevşeme meydana geldiği için 24 saatte bir değiştirilmesi gerekmektedir.

İlk kullanılmaya başlandığında diş lastiği dişlerde hassasiyete sebep olsa da bu durum tamamen geçicidir. Hassasiyet oluşmasının sebebi de dişlerin hareket etmeye başlamasından kaynaklanmaktadır.

Not: Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.