Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır?

dis-ipiDiş İpi Nasıl Kullanılmalıdır?

Diş ipi kullanımı çok önemli bir ağız bakım uygulamasıdır.

Diş fırçası ile temizlenemeyen artıklar, diş ipi yardımıyla temizlenir. Böylelikle, ara yüz çürüklerinin ve diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçilmiş olunur.

Plak, dişlerin ve ağız mukozasının üzerinde yemek yedikten 2 saat sonra oluşan kremsi film tabakasıdır. Diş ipi doğru teknik ile kullanıldığı sürece diş tahrişlerine neden olmaz ve hassasiyet en az seviyeye indirilir.

Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır?

1)Diş fırçalanmasının ardından diş ipi 35-40 cm uzunluğunda koparılır ve orta parmağa dolanır. Diş ipinin orta parmaklara dolanmasındaki amaç işaret parmaklarınızla rahat bir şekilde yönlendirme yapmanız içindir.

2) Diş ipini diş ve diş eti sınırına yerleştirerek çok yumuşak hareketlerle ara yüz temizliği yapılmalıdır. Önemli olan diş ipini her bir dişten yukarı aşağı yavaş hareketlerle yarım daire şeklinde geçirirken diş ve diş eti sınırının aşağısına inilmemelidir çünkü diş etleriniz tahriş olabilir.

Diş İpi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Piyasada bir çok diş ipleri bulunmaktadır.

Diş ipi seçimi, dişlerin temas (kontak) bölgesine göre değişkenlik gösterdiği için diş hekimleri tarafından hastalarına önerilir.

Not: Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.