Diş Eti Neden Kaşınır?

dis-eti-kasinmasiDiş Eti Neden KaşInır ?

Diş eti kaşınması çok yaygın değildir. Bir takım alerjik reaksiyonların sonucu kullanılan ilaçlar nedeniyle geceleri diş gıcırdatma (bruksizm) alışkanlığı gelişebilir.

Ancak en yaygın nedeni, diş eti hastalıklarıdır.

Diş eti hastalıkları; diş eti iltihabıyla ve diş eti kanamasıyla karakterize gingivitisle başlar.

Kaşınan diş etleri ciddiye alınması gereken bir durumdur. Ağız hijyeninin düzgün yapılmaması ile birlikte diş yüzeyinde biriken bakteriyel eklentiler iltihaba neden olur.

Kaşınma ve diş eti kanaması gibi erken bulgular, diş eti iltihabı sırasında bölgeye salgılanan beyaz kan hücreleri ve histamin reaktörleri nedeniyle gelişir.

Diş eti kaşınması nasıl geçer?

Diş eti kaşınması gingivitisin kontrol altına alınmasıyla ortadan kalkacak bir dudumdur. Erken dönemde diş taşı temizliği ve daha ileriki durumlarda (periodontitis) kök yüzeylerindeki derin diş taşlarının ve iltihabı dokuların alınması ve kök yüzeyi düzleştirmesinin yapılmasını gerektirir. Bu şekilde diş eti kaşınması, diş eti kanaması, basınç ve diş etlerindeki kurcalama hissi gibi erken belirtiler ortadan kalkar.

Not: Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.