Diş Cilası Hakkında Bilinmeyenler?

Diş Cilası Hakkında bilinmeyenler?

dis-cilasi

Diş temizliği ikiye ayrılmaktadır.

Diş taşı temizliği ve diş cilası. (polisaj)

Diş temizliği, diş hekimi tarafından diş ve diş etlerine zarar vermeden yapılan zaman içinde dişlerde birikmiş plak (içinde bakteri birikmiş yiyecek atıkları) ve diş taşlarının uzaklaştırılması işlemidir.

Polisaj (Diş Cilası) Nasıl Uygulanır?

Polisaj, dişlerin üzerinden diş taşları tamamen temizlenmesinden sonra uygulanır.

Diş hekiminin elektrikli fırça yardımı ile dişlerin üzerinden geçerek yaptığı bu işleme diş cilası denir.

Diş cilasında, diş fırçasına benzer bir fırça ile özel cila pastası yardımı ile dişlerdeki plak, leke ve dişlere dışarıdan yapışan ve renkleşme oluşturan besin artıklarının ağızdan ve dişlerden uzaklaştırılması için yapılır.
Ayrıca yine başka tür cilalarda mevcuttur. Bunlar, ağıza takılan protezlerin ve yapılan dolguların cilalanma işlemidir. Protez yapımlarında ilk önce yapılan protezin teknisyen tarafından cilalanması ve daha sonra hastaya uygulanması gerekmektedir.

Diş Cilasının Ağız Kokusuna Etkisi Nasıldır?

Cila işleminin ardından, plak birikimi az olacağından ağız kokusu önlenmiş ve minimum düzeye indirilmiş olacaktır. Yapılan dolgular da ise dolgu amalgamsa 24 saat sonra, kompozit yani ışınlı beyaz dolguysa hemen cilalanması gerekir ve ağız içinde yapılan bu diş cilalama işlemi özel cila lastikleri ile yapılır. Herhangi bir ağrı hissedilmez.

Diş cilası işlemlerinin yapılmasındaki amaç, dişlerin hem dil yüzeyini pürüzsüz bir şekilde gelerek hastayı rahatsız etmemesi hem de yiyecek artıklarının dişlerin yüzeyinde birikip çürük, diş taşı veya dişeti rahatsızlığı oluşturmamasını sağlamaktır. Diş fırçalama işlemi bir nevi hastanın kendi dişlerini cilalaması anlamına gelir.

Not: Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.