Diş Apsesi Nasıl İyileşir?

dis apsesiNasıl İyileşir?

Diş apsesi hissedildiği sırada en kısa zamanda diş hekimine gidilmesi gerekmektedir.

Diş hekimi hem radyolojik hem de klinik olarak muayene edilmesinin ardından apsenin sebebini teşhis eder.

Ardından sonuçlar doğrultusunda tedaviye başlanır.

Herhangi bir müdahale yapılmadan sadece ilaç kullanarak belirtilerin hafiflemesi, apsenin tamamen geçtiği ve tekrarlamayacağı anlamına gelmez.

Diş apsesi, bazı durumlarda ciddi hatta ölümcül enfeksiyonlara sebep olabileceği için mutlaka diş hekimi tarafından tedavi edilmelidir.

Diş apsesi ne kadar zamanda geçer?

Apsenin temizlenmesinin ardından yüzde şişlik ve ağrı gibi şikayetler de bir kaç gün içerisinde hafifleyip, geçmeye başlar. Daha sonra diş hekiminiz sizi kontrole çağıracaktır. 6 ay sonra kontrole gidildiğinde apsenin etkilediği alanda kemik dokusunun iyileşip iyileşmediğini kontrol edilecektir.

Diş apsesi tedavisi nasıl yapılır?

Diş apsesinin tedavisi yalnızca diş hekimleri tarafından yapılabilmektedir. Apsenin yayılmasını önlemek için, diş hekiminin uygun gördüğü ilaç tedavisi uygulanır. Apse patlamaya yakın ise apsenin açılarak akıtılması ve diren uygulanması gerekebilir. Enfeksiyon kaynağı olan dişin, kanal tedavisi veya çekimi ise iltihabın tamamen kurutulmasından sonra yapılır.

Diş apsesi için hangi tür antibiyotikler kullanılmalı?

Apse tedavisinde kullanılan antibiyotikler asla diş hekimine danışılmadan kullanılmamalıdır.

Çünkü diş hekimi apsenin hangi aşamada olduğunu değerlendirmesi gerekmektedir. Doktorunuza danışmadan kullanacağınız antibiyotikler, sizi iyileştirmez hatta vücuttaki bakterilerde direnç oluşturarak, işe yarayacak antibiyotiğin etkinliğinin azalmasına sebep olacaktır.

Hamilelikte diş apsesi tedavisi?

Hamilelik sürecine olan kişinin diş apsesi tedavisi için hastayı takip eden kadın doğum uzmanının uygun gördüğü ilaçlar kullanılmalıdır.

Diş apsesi patlaması nedir?

Ağız içinde diş eti üzerinde veya yüzde oluşan şişliğin yani iltihabın en yoğun olduğu yerden akmasıdır. Bu durum, iltihabın bir dişte veya dişlerde sorun olduğunu gösterdiği için diş hekimine başvurulması gerekir. Unutulmaması gerekir ki ne kadar erken müdahale edilirse, dişin kurtarılma olasılığı o kadar artacaktır.

Not: Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.