3D Çene Ve Diş Tomografisi

3D çene ve diş tomografisi nedir?

3D TOMOGRAFİ2

3D Çene ve diş tomografisinin temel prensibi bir objenin iç yapısı ve çevresini çoklu projeksiyonda göstermesidir. Yani dişlerle alt-üst çene ilişkisi, kısaca çene-diş-kafa kemikleri ve yumuşak doku profili ilişkisi inceler. Kliniğimi içinde Sirona Marka Dental Volumetrik Tomografi-3D kullanılır. 3D Tomografi sayesinde hastayı en az radyasyonla en doğru tedavi planlaması ile tedavi programı çıkarılır.

3D çene ve diş tomografisi hangi durumlarda çekilir?

3D TOMOGRAFİ5

Bu tomografi sayesinde daha detaylı bir inceleme yapabiliyoruz. İmplant tedavisinde, ağız içinde gömülü 20 yaş dişlerinin kemikteki pozisyonunun, anatomik bölgelerle olan ilişkisinin (üst çenede sinüs boşluklarına olan uzaklığı ve alt çenede sinir-damar paketine olan uzaklığı ) üç boyutlu olarak değerlendirilmesi gereken durumlarda 3D tomografiyle çene kemiklerinin yapısı üç boyutlu olarak değerlendirilmesi gereken durumlarda çekilir. Tedavi sonrasında da gerekli kontrolleri bunun sayesinde yapabiliyoruz.

3D tomografi; çenelerde görülen kistlerin ve diğer patolojilerin tedavi planlamasında da son derece yardımcıdır. Alınan detaylı görüntüler ile kistlerin tüm sınırları ayrıntılı olarak belirlenebilir ve eksiksiz bir şekilde bölgeden uzaklaştırılabilir. Böylece dental implantların en doğru bölgeye yerleştirilmesini ve hem estetik hem de fonksiyonel olarak en iyi sonuç elde edilmesi sağlanır.

3D Çene ve diş tomografilerinde radyasyon fazla mıdır? Zarar verir mi?

3D TOMOGRAFİ 11Yalnızca alt veya üst çenenin görüntülendiği 3D çene ve diş tomografisinin verdiği radyasyon dozunun normal panoramik filmden (her iki çenenin görüntülendiği büyük film) az bir miktar farkı vardır, dolayısıyla tüm vücudun çekildiği bilgisayarlı tomografiden çok daha az radyasyona sahiptir.

Konu ile ilgili diğer ayrıntılı web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. www.antalyadistomografisi.com