Direkt Kompozit Lamina

Direkt Kompozit Lamina

Kompozit dolgu materyalleri 1962’de piyasaya girmelerinden bu yana, önemli bir gelişme göstermiş ve çok başarılı olmuştur. Özellikle ön bölgede yer alan dişlerin estetik restorasyonları için oldukça başarılı bir tedavi materyali olarak kabul edilebilirler. Estetik kompozit rezinler kullanılarak yapılan restoratif tedaviler, modern diş hekimliğinde oldukça önemli bir yere ulaşmış durumdadır. Kompozit restoratif dolgu materyalleri doğru teknikle uygulandığı sürece, diş minesine oldukça güvenilir bağlanma özelliği göstermektedir. Direkt kompozit dolgu materyalleri ve günümüz kompozit rezinlerin gelişmiş optik özellikleri sayesinde, diş dokularındaki opak ve yarı saydam alanların doğal ve estetik şekilde taklit edilebilmesini sağlanmaktadır.

Ayrıca bu tedavi yöntemi, dişlere zarar vermeden ve dişlerde doku kaybına sebep olmadan uygulanabilmektedir. Direkt ve indirekt kompozit lamina yöntemi, bu materyaller kullanılarak yapılan restoratif tedavi yöntemlerinden en önemli olanlarıdır. Direkt kompozit lamina yönteminde tedaviler hekim tarafından direkt olarak ağız içinde uygulanıp tek seansta tamamlanmaktadır. İndirekt kompozit lamina yönteminde ise ağız içinden elde edilen ölçü ve modeller kullanılarak, ağız dışında hazırlanan laminaların daha sonra ağız içindeki dişlere yapıştırılması ile tamamlanmaktadır.

Direkt Kompozit Lamina Nerede Kullanılır ?

Direkt kompozit lamina yöntemi ile uygulanan tedaviler; diş yüzeylerindeki  renk bozukluklarının  kapatılması, diş mine yüzeylerindeki aşınma ve ufak kırılmalarla oluşan şekil  bozukluklarının düzeltilmesi. Dişler arasındaki boşlukların (diastema) kapatılması, anatomik olarak bozuk şekilli diş veya dişlere daha estetik bir görünüm kazandırılması. ön bölge dişlerinde görülen asitmerilerin giderilmesi, uygun durumlarda. ön bölgedeki dişlerin boylarının uzatılması , gülüş hattının düzenlenmesi, kırık dişlerin tamiri, yine ön bölgede yer alan dişlerin özellikle dudak ve yanak ile temas eden yüzeylerinde genellikle yanlış ve sert diş fırçalamaya bağlı oluşan aşınmalar ile o bölgede yer alan çürüklerin tedavi edilmesi olarak sıralanabilir.

Direkt kompozit lamina tedavileri, diş kırıklarının tamiri veya çapraşık dişlerin düzenlenmesi amacıyla yapılıyorsa; kırık hattın, çapraşık dişlerin düzenlenmesi ve varsa çürük, renklenmiş diş dokusunun temizlenmesi gerektiği için dişlerde minimal aşındırma yapılabilir. Estetik gereksinimler amacıyla yapıldığı durumlarda ise dişler üzerinde hiç aşındırma yapılmadan uygulanabilmektedir. Bu da direkt kompozit lamina yönteminin en büyük avantajları arasındadır. Bunun dışında restorasyon üzerinde değişiklikler yapmak veya dişleri eski haline geri getirmek mümkündür. Hiç aşındırma yapılmadığı durumlarda anestezi yapılmasına gerek duyulmamakta ve ağrısız bir tedavi seçeneği oluşturmaktadır. Uygulamanın yapılacağı diş sayısına göre değişmekle birlikte genellikle tek seansta ve bir-iki saat içerisinde tedavi tamamlanmaktadır. Porselen laminalara göre daha ekonomik olması ve tamir edilebilirliğinin daha kolay olması da önemli avantajları arasında sayılabilmektedir.

Google’da Ara

Başa dön
tr_TRTurkish